Keystone KT-LED80PSHID-EX39-8CSB-D Power/CCT Selectable Lamp
Keystone Technologies
SKU:
KT-LED80PSHID-EX39-8CSB-D
Typically ships in 2-3 business days* View full description
Customer Reviews
Pack
6
Description
HID Replacement LED Lamp | Power Select + Color Select | EX39 Base
Features
  • Replacement for conventional metal halide lamp
  • Keystone Power Select Technology (80/63/54W)
  • Keystone Color Select Technology (3000/4000/5000K)
  • 50,000 + hour lifetime
  • Environmentally friendly: No mercury used • Instant startup
  • Operating temperature: −40°C/−40°F to 60°C/140°F
  • UL listed
  • Integral driver, eliminates the need for external driver or ballast; includes 4kV surge protection
  • Suitable for use in fully enclosed fixture. Minimum lamp compartment dimensions: 9.8in x 9.8in x 10.9in
Downloads
a-download-spec-100px.png
Caution
Disclaimers
Extra Information
Brand:
Keystone Technologies
UPC:
Catalog No:
KT-LED80PSHID-EX39-8CSB-D
Wattage:
Selectable 80W/63W/54W
Color Temperature:
CCT Tunable (3000K/4000K/5000K)
Base:
EX39 (Mogul)
CRI:
80
Dimmable:
No
Life Hours:
Lumens:
Up to 11600 Lumens
Equivalent:
250 Watt
UL Listed:
Yes
Voltage:
120–277V