Keystone KT-EMRG-LED-12C-1200-EN LED Emergency Back-Up Driver
Keystone Technologies
SKU:
KT-EMRG-LED-12C-1200-EN
Typically Ships in 2-3 Business Days* View full description
Customer Reviews
Description
Constant Wattage Battery Back Up | Standard Side Exit Wire Leads | 12W Output
Features
  • Driver Type: Constant Power Emergency LED Back-Up Driver
  • Max Output Power: 12W
  • Input Voltage: 120–277Vac ±10%
  • Number of Outputs: One
  • Safety Standard: UL 924, Complies with CEC Title  20 Efficiency Standards
  • Location: IP20 design for dry and damp location
  • Warranty: 5 Years
  • Side Wire Leads
Downloads
a-download-spec-100px.png
Disclaimers
Non-Returnable Item Notice:
Extra Information
Brand:
Keystone Technologies
UPC:
Catalog No:
KT-EMRG-LED-12C-1200-EN
Ballast Type:
Emergency
Emergency Operation:
90 Minutes
Current Type:
Fixed
Driver Type:
Emergency
Dimming Type:
Non-Dimming
Min Output Current:
600mA
Input Voltage:
120-277V
Power Factor:
=0.5
Max. Current:
.050A @ 120V
Max Output Current:
600mA
Min Output Voltage:
20V
Max Output Voltage:
54V
Min Input Voltage:
120V
Max Input Voltage:
277V
Size:
12.00x2.29x1.29 inches
Output Power:
12W
Rated Output Current:
600mA-250mA
Output Voltage:
20~54Vdc